Влагомеры

Вимірювачі вологості

Рівень вологості, який показує процентне співвідношення між кількістю вологи і масою речовини, вимірюється спеціальними приладами - гігрометрами (вологомірами). Необхідність у вимірі рівня вологості може виникнути в різних сферах людської діяльності: на виробництві, в сільському господарстві і в побуті.

Визначити, наскільки вологим є та чи інша речовина (деревина і будівельні матеріали, продукти харчування, повітря в приміщенні, рідини і гази), важливо для багатьох виробничих процесів. Існують спеціальні прилади, які призначені для вимірювання вмісту вологи твердих тіл, сипучих речовин, рідин, повітря. Вимірювання рівня вмісту вологи може виконуватися контактним і безконтактним способом.

  • Голчасті вологоміри використовують кондуктометрический метод, заснований на зміні електричного опору речовини в залежності від вологості. Голчастий вологомір заміряє опір між контактами, в ролі яких виступають спеціальні голки, що занурюються в досліджуваний матеріал. Недоліками голчастих пристроїв є труднощі з виміром кількості вологи на великій глибині (зазвичай голки складають в довжину не більше трьох сантиметрів), погано працюють при низькому вмісті вологи, можуть пошкодити поверхню матеріалів при вимірюванні. Такі прилади зручні в експлуатації, їх ціна невисока.
  • Безконтактний вологомір використовує в роботі діелькометричний метод, заснований на загасання електромагнітних хвиль пропорційно ступеня зволоженості речовини. Ці пристрої показують середні значення вмісту вологи, так як вимірювання проводяться на неконтрольованої глибині, вони не ушкоджують поверхні, мають високу чутливість, їх можна застосовувати для вимірювання вологості в сипучих матеріалах. Занадто високий рівень вологості (більш 60%) діелькометричний прилад виміряти точно не зможе.

Скільки коштує вологомір, залежить від його конструкції, точності, способу застосування і виробника.

Галузі застосування

Контроль і вимір вмісту вологи і температури необхідні в багатьох виробничих процесах, в будівництві, деревообробної та харчової промисловості, сільському господарстві.

  • Прилади для вимірювання вологості твердих тіл використовують для перевірки ступеня просушування деревини, паперу, цементу або бетону. Застосовують такі гігрометри при перевірці технологічних процесів, зберіганні продукції, контроль якості.
  • Вимірювання рівня водяної пари повітря необхідно в приміщеннях, призначених для зберігання продуктів харчування - зерна, круп, в книгосховищах, музеях, на виробництві і в житлових приміщеннях.
  • Термометр-вологомір може вимірювати як вологість повітря, так і температуру. Пристрій використовується для перевірки мікроклімату в різних приміщеннях - складах, теплицях, на виробництві.
  • Універсальний промисловий вологомір - електронний високоточний прилад, який може вимірювати як характеристики повітря, так і твердих матеріалів.

Найчастіше прилади призначені для використання з будь-яким одним матеріалом, так як властивості різних речовин при рівних рівнях вологості можуть бути різні.

Де купити в Україні прилади для визначення вологості?

Купити будь-який прилад для вимірювання вологості (цифровий датчик, електронний вимірювач або голчастий вологомір для дерева, будівельних матеріалів) за доступною ціною можна в інтернет-магазині SM Tools (Україна, Київ). В наявності є вимірювачі вологості, виготовлені відомими виробниками побутових і професійних інструментів, такими як польські Yato, Vorel або американська компанія Stanley.